Nabór na konferencję Hand in Hand. Stronger Together Conference. Reaching Out and Including Refugees and Migrants in Scouting.

Druhny i Druhowie!

Niniejszym ogłaszamy nabór osób chętnych do reprezentowania ZHP na seminarium europejskim, poświęconym sytuacji uchodźców i migrantów oraz pracy z uchodźcami i migrantami w ruchu skautowym.

Nazwa i temat konferencji: Hand in Hand. Stronger Together Conference. Reaching Out and Including Refugees and Migrants in Scouting.

Organizator: Europejski Region Skautowy we współpracy z regionami Afrykańskim, Arabskim i Interamerykańskim WOSM

Miejsce: Bruksela

Data: 7-10 grudnia 2018 r. Przyjazd uczestników w czwartek 6 XII wieczorem, pierwsza sesja zaczyna się w piątek o 9.00. Wyjazd w poniedziałek 10 XII po godzinie 14.00.

Zgłoszenia w ZHP: do 29 października (23:59)

Język konferencji: angielski

Uczestnicy: pełnoletnie instruktorki i instruktorzy ZHP, działający w wydziałach i zespołach GK ZHP.

Szczególnie polecamy tę propozycję osobom, które w swojej pracy instruktorskiej widzą potencjał wykorzystania tematyki seminarium, osoby związane z programem, kształceniem, współpracą międzynarodową.

Ta czterodniowa konferencja została zaplanowana z myślą o zapewnieniu uczestnikom możliwości nawiązania kontaktów oraz uzyskania szkolenia w zakresie społecznej integracji migrantów.

Cele:

• Dostarczanie organizacjom skautowym metod i narzędzi do prowadzenia pracy skautowej:

o w obozach dla uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych;

o w schroniskach dla małoletnich, w strukturach jednorodzinnych i innych podobnych strukturach;

o z dziećmi i młodzieżą uchodźcami i migrantami w społecznościach lokalnych;

• Wzmacnianie różnorodności i otwartości skautingu dla wszystkich młodych ludzi.

• Dzielenie się doświadczeniem i wiedzą specjalistyczną w zakresie wspierania zarządzania wolontariatem (np. wsparcie psychologiczne, współpraca z innymi agencjami i instytucjami)

Oczekiwane rezultaty:

• Lepsze zrozumienie, w jaki sposób skauting w różnych regionach może przyczynić się do spójności społecznej poprzez wspieranie procesu integracji uchodźców i migrantów.

• Budowanie kontaktów dla potencjalnych działań i projektów partnerskich w zakresie społecznej integracji uchodźców przez skauting.

• Wymiana dobrych praktyk i doświadczeń na temat: jak skauting wspierania przyjmowanie uchodźców.

Uczestnicy będą mogli wybierać spośród różnych sesji, tworząc w ten sposób własny plan dopasowany do swoich funkcji, zadań i potrzeb. W tym samym czasie będą się odbywać sesje poświęcone różnym zagadnieniom, tak aby każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Każdy z zaangażowanych Regionów WOSM we współpracy z odpowiednimi ekspertami ma za zadanie zapewnić uczestnikom 3-godziną sesją, która zostanie przeprowadzona 2-3 razy. Ostatniego dnia wystąpią eksperci zewnętrzni z ONZ, Unii Europejskiej i innych instytucji. Ponadto uczestnicy będą mieli czas na zaprezentowanie swoich projektów i doświadczeń swoich organizacji skautowych w formie „marketu” lub w inny sposób.

Oprócz sesji merytorycznych gospodarze organizują dodatkowy program – udział na koszt uczestników. W ofercie znajdą się tanie lub bezpłatne opcje.

KOSZTY

Udział w seminarium wiąże się z minimalną odpłatnością uczestników.

Uczestnicy pokrywają jedynie koszty dojazdów (tzn. z domu do lotniska i z powrotem, przejazdy po Brukseli) oraz materiałów (np. jeśli organizatorzy przewidują wieczór międzynarodowy, to zakup słodyczy czy regionalnych przysmaków, oczywiście w ilościach symbolicznych, jest na koszt uczestników).

Wszystkie pozostałe koszty, w tym podróż lotnicza, zakwaterowanie i wyżywienie, będą pokryte z grantów przez WOSM i ZHP. Uczestnik ma obowiązek pozostawania w kontakcie z Wydziałem Zagranicznym GK w celu umożliwienia sprawnego zakupu biletów lotniczych.

Zakwaterowanie w centrum kultury De Markten http://www.demarkten.be/en/english w pokojach 4-6-osobowych. Zakwaterowanie w pokoju 1-2 osobowym możliwe za dopłatą.

English | De Markten

www.demarkten.be

Welcome on the website of De Markten. Welcome to De Markten. De Markten-the cultural centre in the heart of Brussels. De Markten is right in the very centre of Brussels on the Oude Graanmarkt in the most lively area of the city.

Jak się zgłosić

W celu zgłoszenia chęci udziału w seminarium należy wysłać maila do kierowniczki Wydziału Zagranicznego wza@zhp.pl z kopią do swojego przełożonego w GK ZHP i przekazać następujące informacje:

imię i nazwisko, stopień instruktorski, funkcja pełniona w wydziale/zespole GK

1-2 zdania na temat: dlaczego interesuje mnie udział w konferencji.

Na maile czekamy do poniedziałku 29 października.

Spośród zgłoszonych osób wybierzemy dwie osoby.

Do środy 31 października poinformujemy, kto został wybrany.

Uczestnicy mają obowiązek aktywnie reprezentować ZHP i Polskę, przedstawić sprawozdanie po powrocie oraz wykonać ewentualnie inne zadania uzgodnione z przełożonym z GK ZHP np. może to być zebranie odpowiedzi na jakieś pytanie, czy zaprezentowanie jakiegoś rozwiązania wdrażanego przez ZHP.

Więcej informacji o samym wydarzeniu po angielsku znajdziecie w mailu niżej.

Zapraszam do zgłoszeń.

Czuwaj!